понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie alias żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak nierzadko służą tez za dekoracje. Na ogól takie sztachety plastykowe sadzi się w słonecznych miejscach, w których prędko wzrastają i mocno gęstnieją. Mnóstwo wdzięku maja także takie rosnące ploty, które wiodą poprzez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazy, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same rosną, częstokroć tez ekspansywnie kwitną, jednakże potrzebują także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety PVC z Legionowa mogą być niezmiernie wysmukłe, chociaż trzeba je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, ponieważ takie ogrodzenie komponuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий